top of page
Szukaj

Poradnik roślinnika: jak pielęgnować monsterę dziurawą?Gatunek tej pięknej rośliny pochodzi z tropikalnych lasów równikowych, gdzie deszcze zenitalne występują codziennie - na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest wymagający, wiele z was pewnie odpuszcza sobie zakup monstery właśnie z tej przyczyny! Przychodzimy z dobrą wiadomością oraz z kilkoma poradami jak o nią dbać. Po przeczytaniu tego artykułu nie będziecie musieli się martwić, że nie podołacie. Sprawdź nasze doświadczenia i porady o różnych gatunkach monstery.


Odmiany monstery

Monstera posiada aż 37 gatunków, my skupimy się dzisiaj na tych, które odnajdują się w domowym zaciszu. Pierwszym z nich, najbardziej popularnym jest monstera klasyczna dziurawa z pięknie prezentującymi się dużymi zielonymi liśćmi, następnie monstera ‘monkey mask’, która ma już nieco mniejsze choć równie efektowne liście; rhaphidophora tetrasperma z liśćmi przypominającymi krople wody, zaś monstera karstenianum idealnie sprawdzi się do doniczki wiszącej, jej liście nie mają dziur, ale piękne karbowania. Monstera variegata natomiast jest niesamowicie piękną odmianą z białymi plamkami na liściach, ostatnią odmianą w tej czołówce jest thai constellation, który również posiada białe przebarwienia, ale też charakteryzuje się pokaźnymi liśćmi! Wszystkie gatunki wymienione powyżej bez problemu znajdziecie w naszym sklepie w Łodzi od ręki lub na zamówienie :)


Codzienna pielęgnacja monstery


Jak na co dzień zajmować się monsterami? Zobaczcie najważniejsze informacje na ten temat! W poniższym opisie skupiamy się głównie na najpopularniejszej odmianie - monsterze klasycznej, dziurawej. Jeśli interesują Was dodatkowe szczegóły dotyczące uprawy innych, wymienionych przez nas odmian - śmiało kontaktujcie się z nami.

Stanowisko:

Idealne dla każdego gatunku monstery będzie stanowisko jasne, delikatnie słoneczne (uważajcie, aby bardzo mocne słońce nie spaliło liści Waszej monstery!


Podłoże:

Monstera powinna mieszkać w ziemi do roślin zielonych z dodatkami rozluźniającymi typu perlit lub wermikulit albo w typowo roślinnym „bigosie”. Na dnie donicy polecamy Wam keramzyt, który pełni m.in. funkcje dostępu powietrza do systemu korzeniowego.


Nawożenie:

Jeśli chodzi o nawożenie polecamy wam organiczne nawozy typu biohumus bądź organiczne nawozy marki biobizz (obydwie wersje dostępne od ręki w naszym sklepie roślinnym), które idealnie sprawdzą się dla waszej roślinki.


Podlewanie:

Monstery nie lubią zbyt częstego i obfitego podlewania, robimy to dopiero w momencie, gdy większa część ziemi przeschnie; nie doprowadzamy do całkowitego przeschnięcia natomiast te rośliny nie lubią mieć też mokro w korzeniach. Najlepsza metoda, którą polecamy to podlewanie po sprawdzeniu metodą “na ciasto”- przed podlewaniem sprawdzamy patyczkiem czy podłoże jeszcze nie jest wilgotne. Pamiętajcie, że lepiej przesuszyć roślinę niż ją przelać.


Nie możemy również zapomnieć o regularnym czyszczeniu liści! Jest to świetna profilaktyka przeciwpasożytnicza, a regularne czyszczenie listków sprawia, że nie są one matowe.


Rozmnażanie:

Najlepiej rozmnażać monsterę wiosną bądź latem - jest na to bardzo prosty sposób, który wam polecamy. Aby skorzystać z tej metody musisz znaleźć pęd wraz z korzeniem powietrznym, uciąć ostrym, czystym narzędziem, a następnie włożyć go np. do słoiczka z wodą (zwróć szczególną uwagę na to by pęd był cały czas w wodzie), dodatkowo do wody dorzucić możesz np. węgiel aktywny, który będzie świetnym wsparciem ukorzeniania.


Monstera a zwierzęta:

Niestety przez jej toksyny, które są bardzo niebezpieczne naszym czworonogom może stać się krzywda jeśli choć ugryzą roślinę, dlatego odradzamy zakupu monstery jeśli posiadacie w domu zwierzaki.


Monstera choruje - co robić?

Jeśli na Twojej monsterze wystąpiły czarne plamy zastanów się czy nie zmarzła lub została przelana. Żółto-czarne plamy? Twoją monsterę dosięgnęła choroba grzybowa. W Obu przypadkach postępuj podobnie - przesadź roślinę do świeżej ziemi (przy okazji sprawdzisz korzenie), zastosuj pałeczki przeciwgrzybowe oraz oprysk na liście, a najbardziej chore liście wytnik.


Pasożyty na monsterze

Najczęściej monstera ma problem z wciornastkami, które kochają suche powietrze. Często można pomylić je z kurzem na liściach (dlatego tak ważne jest przecieranie liści), są bardzo małe (jak przecinki), prawie niezauważalne. Wysysają soki z roślin - dlatego na liściach można zauważyć przebarwienia. Liście, które są zainfekowane najlepiej odciąć, a całej monsterze przeprowadzić kuracje odpowiednimi środkami, które znajdziecie w naszym sklepie w Łodzi. Nie zapomnijcie również o odseparowaniu jej od innych roślin!

Jeśli nie wciornastki to co? Monsterę lubią również przędziorki, które tak jak wciornastki pojawiają się tam, gdzie suche powietrze. Sposób na wyleczenie jest ten sam co z poprzednim pasożytem, tyle, że tutaj łatwiej je rozpoznać - charakteryzują je drobne pajęczynki pod i między listkami.
To jak? Zachęceni do posiadania tego gatunku w swojej roślinnej kolekcji? Teraz gdy już wiecie jak dbać o tą piękną roślinę nie musicie się martwić, że nie podołacie. Monstera, jeśli zapewnicie jej odpowiednią opiekę stosując się do naszych zaleceń, wypuści niesamowite i duże liście. Oczywiście jeśli coś jeszcze chcielibyście wiedzieć zapraszamy do naszego roślinnego sklepu w Łodzi :)


Do zobaczenia przy Piotrkowskiej 232!Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page