top of page
Szukaj

Poradnik roślinnika: jak przygotować rośliny do sezonu jesienno-zimowego?

Nadchodzi jesień i zima, czas gdy dni stają się krótsze, robi się coraz chłodniej a w domach grzeją kaloryfery - są to czynniki, które nie są najkorzystniejsze dla naszych roślin. Potrzebują one wtedy szczególnej opieki, która nie jest trudna, ale potrzebna byśmy mogli dalej cieszyć się zieloną kolekcją.


Przedstawimy wam kilka porad - jak przygotować rośliny do sezonu jesienno-zimowego. Oto co znajdziecie w dzisiejszym artykule:


  • Przegląd roślin - dlaczego jest tak ważny

  • Zmiana stanowiska - jakie będzie najlepsze dla Twojej rośliny

  • Podlewanie, jak i ile?

  • Nawożenie, czy powinniśmy to robić w tym sezonie?

  • Nawilżanie powietrza - dlaczego zadbać o to szczególnie

  • Przesadzanie roślin w okresie jesienno-zimowymPrzegląd roślin

Pierwszą sprawą, od której powinniśmy zacząć jest przegląd roślin. I choć do regularnych przeglądów namawiamy Was podczas spotkań, rozmów i warsztatów to właśnie w okresie jesienno-zimowym zachęcamy Was do tego jeszcze bardziej! Przegląd, czyli co? Dla nas przegląd to bardzo dokładne oglądanie roślin (czasem nawet z lupą!). Zajrzyj pod spód liści, zobacz czy korzenie nie przerastają doniczki, przyjrzyj się barwie podłoża (wysuszoną, wyjałowioną ziemię warto wymienić!). Warto poprzycinać zżółknięte liście bądź te wyschnięte.

Cały przegląd naszej kolekcji kończymy zawsze dokładnym myciem listków lub zabieramy rośliny pod prysznic :)


Zmiana stanowiska

Okres jesienno-zimowy cechuje się znacznie krótszymi dniami, szybciej robi się ciemno i ponuro. Dla roślin jest to niestety niedobre ponieważ potrzebują choć trochę więcej światła. Jest na to jednak kilka sposobów.

Sposób naturalny:

Najlepiej będzie jeśli postawimy je w miejscu, gdzie światło dzienne występuje jak najdłużej - latem światło zasłaniały Wam gęste korony drzew? Przed zimą liście opadną, a do Waszych okien będzie wpadało więcej światła.

W przypadku przestawienia roślin na parapety warto, abyście przemyśleli kwestie ogrzewania i wietrzenia - Wasze rośliny nie lubią drastycznych zmian temperatur i mogą przemarznąć. Jak wietrzymy nasze mieszkanie przy roślinach? Najdelikatniejsze okazy przestawiamy :)

Sposób sztuczny, czyli doświetlanie:

Możliwe jest zapewnienie alternatywnych warunków świetlnych dzięki zakupom odpowiednich żarówek LED, szczególnie mogą być potrzebne dla roślin kolekcjonerskich i tych wybarwionych.Podlewanie, jak i ile?

Przede wszystkim warto zmniejszyć ilość wody (częstotliwość w zależności od wysychania podłoża). Jesienią i zimą najlepiej sprawdzi się podlewanie metodą “na ciasto” - wbijamy drewniany patyczek głęboko w ziemię i wówczas wiemy czy podłoże jest jeszcze wilgotne (ziemia pozostaje na patyczku) czy już całkiem suche. Pamiętajcie, że nie ma idealnej instrukcji podlewania i wytycznych według konkretnych dni - każdy gatunek bowiem w zależności od stanowiska, podłoża, donicy będzie pobierał wodę w innym tempie.Nawożenie, czy powinniśmy to robić w tym sezonie?

Zimą oraz jesienią najlepiej zmniejszyć nawożenie do minimum bądź zaprzestać to robić i wrócić do tego wiosną (jeśli wybierzecie tą opcję pamiętajcie o stopniowym zmniejszaniu dawki nawozowej aż do zaprzestania).

Niektóre z roślin będą jednak potrzebowały nawozów przez cały rok, ale jesienią i zimą w zmniejszonej dawce, inne będą potrzebowały odpocząć. To Twoja pierwsza zima z roślinami i nie wiesz jak dobrać nawożenie? Zajrzyj na nasze roślinne warsztaty lub skorzystaj z konsultacji roślinnej :)Nawilżanie powietrza - dlaczego jest takie ważne jesienią i zimą?

Sezon ten rozpoczynamy grzaniem kaloryferów, a co za tym idzie? Powietrze staje się bardziej suche oraz zaczyna tworzyć się więcej kurzu (który blokuje dostarczanie światła). Dlatego tak ważne jest by w tych porach roku zwrócić szczególną uwagę na dbanie o nawilżenie powietrza. Jest na to kilka sposobów:

Sposób 1 : Zraszanie roślin: możemy do tego używać np. opryskiwacza z odstaną, miękką wodą.

Sposób 2: Nawilżanie powietrza: na rynku znajduję się ogromny wybór nawilżaczy powietrza, które pomogą naszym roślinom. Pamiętajcie, że nawilżanie ma sens tylko wtedy, kiedy Wasz nawilżacz działa minimum 6-8 godzin.

Sposób 3: Pranie/mokre ręczniki/podstawki z wodą na kaloryferze.


Warto też choćby przez większą ilość kurzu, częściej przecierać liście aby zapobiec szkodnikom.Przesadzanie roślin

Staramy się nie przesadzać roślin zimą i jesienią jeśli nie jest to koniecznie. A co jeśli jest? Chociażby przez brak miejsca na dalszy rozrost rośliny i korzeni lub gdy kupimy nową, która jest w ziemi produkcyjnej nieprzeznaczonej do dalszej hodowli. Wtedy dobieramy ziemię w zależności od gatunku i przesadzamy oraz stosujemy się do zasad opisanych powyżej by naszej roślince żyło się z nami dobrze. Warto też pamiętać o dodaniu keramzytu na dno donicy, który zapobiega np. gnicia korzeni poprzez nadmiar wody.


***


Mamy nadzieję, że poprzez te kilka porad nie będziecie musieli się już martwić waszymi roślinami w okresie jesienno-zimowym. Jeśli się do nich zastosujecie wasze gatunki odpłacą się wam pięknymi liśćmi, kwiatami i pędami. Wydaje nam się, że warto :)

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy Was do naszego sklepu roślinnego lub do umówieniu się na konsultację roślinną w Waszym domu lub biurze!Do zobaczenia przy Piotrkowskiej 232!Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page