top of page
Szukaj

w oczekiwaniu na wiosnę: o podłożach, czyli podpowiadamy kiedy i jak przesadzać rośliny

w poprzednim odcinku serii mogliście przeczytać o nawożeniu roślin i typach nawozów dostępnych w roślinniku - dziś na warsztat weźmiemy przesadzanie, w końcu wiosna za pasem!kiedy najlepiej przesadzać rośliny domowe?

Idealna pora roku to oczywiście wiosna! aleee… jeśli Twoja roślina potrzebuje ratunku to działaj także zimą :) Omawiając ten temat bardziej szczegółowo należałoby przeanalizować gatunki roślin, jakie znajdują się w każdej kolekcji - jedne rośliny (te bardziej odporne, żelazne) zalecimy przesadzać niezależnie od pory roku, z innymi będziemy Was wstrzymywać do naprawdę ciepłych dni.

Jak zatem znaleźć złoty środek, kiedy pierwsze ciepłe dni zachęcają do akcji przesadzania?

rozdzielić rośliny na grupy! W pierwszej turze przesadzić te turbo żelazne, te które dobrze Wam rosną, ale którym korzenie wychodzą dołem doniczki; na później warto zostawić np. te bardziej delikatne czy kolekcjonerskie (trochę dmuchamy na zimno, ale lepiej przesadzić je później niż za wcześnie). Oczywiście, jeśli masz doświadczenie, działaj podczas pierwszych ciepłych dni

i ciesz się odświeżoną kolekcją!jak zabrać się za przesadzanie roślin?

przede wszystkim przygotuj wszystkie niezbędne elementy i zadbaj o miejsce przesadzania - wczesną wiosną wykonaj te prace lepiej wewnątrz, ale później podczas cieplejszych dni śmiało możesz przesadzać także na zewnątrz.

Przygotowując się do przesadzania zadbaj o :

  • odpowiednie rozmiary doniczek

  • narzędzia ogrodnicze (koniecznie wyparz sekator, którym obetniesz gorsze korzenie)

  • zasoby podłoża (poniżej opisuję, jakie podłoża znajdziesz w roślinniku)

  • karton/folię/matę do przesadzania

Proces przesadzania rozpocznij od dokładnego oczyszczenia korzeni z podłoża, następnie wymieszaj nowe elementy ziemi i nasadzaj - zadbaj o warstwę drenażową, umieść korzenie i przysypuj lekko ugniatając. Po przesadzeniu rośliny ustaw ją w spokojnym miejscu, aby roślina doszła do formy!

Dokładny proces przesadzania możesz poznać na naszych warsztatach ROŚLINNE ABC - (wiosenne terminy już wkrótce ), a jeśli obawiasz się przesadzania w domu skorzystaj z naszej usługi i po wcześniejszym umówieniu przywieź nam swoje rośliny do przesadzenia (usługa dostępna od 5/03).


jakie podłoża są dostępne w roślinniku?

w naszym sklepie roślinnym znajdziesz podłoża i dodatki, dzięki którym możesz stworzyć dedykowane mieszanki do swoich roślin

Podłoża w wersji 5l i 20 L:


oraz dodatki:

  • chipsy kokosowe (dostępne już wkrótce!)

  • kora piniowa (dostępna już wkrótce!)Na zamówienie sprowadzamy także inne rodzaje podłoża oraz większe objętości, np. ziemia do ziół, do lawendy, ziemia do roślin iglastych, kora do dekoracji donic balkonowych i wiele innych. Zapytaj o szczegóły w wiadomości mailowej lub telefonicznie!

 

rośliny Łódź

roślinne aranżacje • roślinne serwisy • warsztaty


gdzie kupić rośliny w Łodzi?

Piotrkowska 232


+ 48 690 020 280

+48 662 361 671

Comments


bottom of page