top of page
Szukaj

czy wiesz, że... żółte kropki na roślinie to miodniki?

zapraszamy na nową serię poradniczych artykułów na naszym blogu - w serii czy wiesz, że poruszamy tematy związane ze zjawiskami występującymi podczas pielęgnacji roślin - dziś przyjrzymy się żółtym kropkom na liściach niektórych roślin, które nazywany są miodnikami lub nektarnikami.

miodniki na philodendronie

o co chodzi z tymi żółtymi kropkami na liściach roślin?

żółte plamki na liściach to najczęściej miodniki, nazywane także nektarnikami (ale pamiętaj, że to nie jest jedyna diagnoza, żółte większe plamy mogą świadczyć o przelaniu lub początkach choroby grzybowej) - co one oznaczają? kiedy zauważysz je na egzotycznych roślinach doniczkowych, (a już na pewno na philodendronach) to sygnał, że roślina wydziela nektar ze swoich organów gruczołowych. po co to robi? pierwsza myśl - przyciąga owady, które przez zapylenie doprowadzą do rozmnożenia rośliny, ale dziś skupimy się na innej funkcji miodników.

jeśli miodniki bowiem znajdują się nie na kwiatach, a na liściach - nie chodzi tutaj o ściągnięcie owadów zapylających, a o ochronę przed pasożytami; tak tak, rośliny to na tyle mądre organizmy!

czy miodniki to szkodniki?

zdecydowanie nie! miodniki to organy gruczołowe roślin - organy te wydzielają słodki, kleisty nektar; miodniki nie są absolutnie szkodliwe dla naszych roślin (czasem tylko dla mebli lub podłóg - należy uważać na tą kleistą substancje) i nie należy określać ich szkodnikami kwiatów domowych. a zatem nie spryskuj miodników środkami chemicznymi, ani nawet ekologicznymi - nie likwiduj ich.


na jakich roślinach występują najczęściej miodniki?

najdokładniej miodniki zostały zbadane na gatunku philodendronów - rośliny te mają ich najwięcej! ale miodniki pojawiają się także na innych gatunkach roślin egzotycznych - na jakich roślinach widział_ś je w swojej kolekcji? daj znać w komentarzu!


___________________

w artykule omawiamy jedynie fragmentatyczny zarys zjawisk związanych z roślinami; skupiamy się na przekazaniu podstawowego tłumaczenia bez zagłębiania się w biologię.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page