Zacznijmy od pewnych wyjaśnień, dlatego, że amarylis podobnie jak gwiazda betlejemska funkcjonuje pod różnymi nazwami, a najczęściej używamy tych najbardziej potocznych. A więc amarylis to nazwa potoczna hippeastrum czy zwartnicy. Co ciekawe oprócz szerokiej gamy nazw (niektórych nie do końca poprawnie przypisanych dla amarylisa) podobnie jest z ich kolorami - często bowiem kolor na etykiecie ma niewiele wspólnego z kolorem kwiatostanu. Na to niestety wpływu nie mamy, ale mamy nadzieje, że tak jak i nam - Wam również podobają się wszystkie wersje!
JAK DBAĆ O AMARYLIS ?
Warto zacząć od tego, że im szybciej kupimy cebulki amarylisów, tym większa szansa, że zakwitną nam na Święta Bożego Narodzenia, bowiem proces ten jest nieco dłuższy niż nam się wydaje. Kupując cebulkę amarylisa kupujemy go zazwyczaj w podłożu torfowym - cebulka powinna nieco wystawać ponad ziemię. Roślinę można przesadzić do nowego podłoża, a nawet stworzyć z niej kompozycje kilku cebulek (w takiej wersji zazwyczaj nie wszystkie kwitną na raz i cieszymy się dekoracją dłużej. Jeśli Twoja roślina nie ma zbyt dużych korzeni - nie martw się o to - i tak zakwitnie, a Ty możesz dosadzić ją do innych roślin w ramach świątecznej kompozycji.
W jakim miejscu najlepiej ustawić amarylis?
Amarylis bardzo dobrze czuje się w naszych polskich warunkach mieszkaniowych - temperatura 18-22 stopnie będzie dla niego idealna. Stanowisko, jakie wybieramy dla cebulek amarylisa to stanowisko widne, bez mocnego słońca (o które zimą raczej trudno).
Jak podlewać amarylis?
Podlewanie rośliny nie powinno być zbyt obfite - sama cebulka nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody (nie znosi zalewania, podczas podlewania uważaj, aby nie zalać cebulki). Kiedy roślina zaczyna zakwitać podlewaj nieco więcej, ale nadal rozsądnie!
Kiedy amarylis przekwitnie należy usunąć wszystkie żółte i suche liście, a cebulkę ustawić w chłodnym miejscu na czas spoczynku!
PS. Cebulki amarylisa zamówisz także w naszym sklepie ONLINE!
Comments