top of page
Szukaj

JAK DBAĆ o peperomię prostratę? poradnik pielęgnacji roślin

urocza, drobnolistna peperomia prostrata to niezwykle ozdobna roślina doniczkowa o zwisającej formie. wzór na liściach peperomii pereskifolii często porównujemy do grzbietu żółwia, a roślinę tą polecam Wam do stanowisk w pełni oświetlonych. peperomia woli nieco bardziej przesuszenie od nadmiaru wody w korzeniach; tak samo sprawa ma się ze stanowiskiem - najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne opiszę Ci poniżej. w naturze występuje w lasach deszczowych, w warunkach domowych zaś dobrze byłoby zadbać o częste i obfite spryskiwanie jej listków!


peperomię prostratę od teraz możesz zamówić także z dostawą kurierską, ale nie zapominamy o dostępności w naszym sklepie z roślinami w Łodzi.


w jakim stanowisku najlepiej rośnie peperomia prostrata?

ta odmiana peperomii potrzebuje do dobrego wzostu stanowiska widnego, a nawet lekko słonecznego! nie mam na myśli tutaj mocnego, pełnego słońca, chociaż i w takich stanowiskach daje sobie radę. zadbaj o to, by peperomia nie mieszkała u Ciebie zbyt daleko od światła - prostrata nie da sobie rady w stanowisku nieoświetlnym, półcienistym. pamiętaj także o zimowym czasie, kiedy światła jest mniej - możesz na ten czas przestawić roślinę bliżej okna, a większe bardziej rozrośnięte wersje nawet w oknie powiesić!


jak podlewać peperomię prostratę?

przede wszystkim zadbaj o to, aby nie doprowadzać rośliny do pełnego przesuszenia - lekkie przesuszenie między podlewaniami będzie lepsze od nadmiaru wody, ale ani suche podłoże, ani w pełni mokre nie są dobre dla tej rośliny. sprawdzaj ziemię regularnie i kiedy tylko jej wierzchnia część będzie się wysuszać lekko podlej. dobrze byłoby, aby peperomia prostrata była regularnie i obficie spryskiwana wodą. zabieg spryskiwania wpłynie pozytywnie na wilgotność powietrza, ale będzie także świetną barierą ochronną przed pasożytami - które niestety lubią peperomie (głównie zwracaj uwagę na wełnowce, lubią się one zaszyć głęboko między pędami przy podłożu).


jakim nawozem zasilać peperomię prostratę?

peperomia prostrata będzie rosła bardzo dobrze zasilana nawozami organiczymi, ekologicznymi - do pielęgnacji tej rośliny polecam Ci nawóz uniwersalny astvit lub nawozy z serii biobizz: biogrow, biobloom czy alga mic. ta roślina potrzebuje intensywnego nawożenia w okresie wzrostu oraz mniejszych dawek nawozowych także zimą.


jakie podłoże do peperomii prostraty?

ta odmiana peperomii będzie się najlepiej czuła w lżejszym, przepuszczalnym podłożu - w tym konkretnym przypadku polecam mieszankę podłoża do roślin zielonych z podłożem do kaktusów i sukulentów oraz dodanie perlitu dla jeszcze większej przepuszczalności podłoża. odradzam na pewno klasyczną ziemię uniwersalną, która jest ciężka i nieprzepuszalna.peperomia prostrata nie jest bardzo wymagającą rosliną doniczkową, ale musisz zapewnić jej do dobrego wzrostu jasne (lekko słoneczne) stanowisko, odpowiednie - przepuszczalne - podłoże, a najważniejsza sprawa to ilosć wody. Ta odmiana peperomii nie znosi nadmiaru wody, lepiej będzie się czuła lekko przesuszona (ale nie doprowadzaj do tej sytuacji często!


jeśli masz lub planujesz zakupić - niech zdrowo rośnie :) 

rośliny Łódź & sklep roślinny online

roślinne aranżacje • roślinne serwisy • warsztaty


gdzie kupić rośliny stacjonarnie w Łodzi?

Piotrkowska 232


+ 48 690 020 280

+48 662 361 671

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page